Podsumowanie roku akademickiego 2021/2022

Studencko-Doktorancka Konferencja „Język w Poznaniu”

Dnia 22 kwietnia 2022 roku miała miejsce szczególna – bo podwójna – XIII i XIV edycja Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji „Język w Poznaniu”, organizowanej przez sekcję lingwistyczną Koła Naukowego Germanistów pod opieką Zakładu Języka Niemieckiego IFG UAM oraz Studenckie Koło Językoznawcze „REMAT”, nad którego działaniami opiekę sprawują pracownicy Katedry Metodologii Lingwistyki UAM. Tym razem odbyła się ona w formie zdalnej, przy użyciu narzędzi oferowanych przez platformę MS Teams. Konferencja odbyła się w 14 sekcjach oraz trzech językach (j. polski, j. angielski i j. niemiecki). Warto również zwrócić uwagę na różnorodną tematykę referatów prezentowanych w trakcie naszej Konferencji. W tym roku mieliśmy okazję wysłuchać referatów z takich dziedzin jak : frazeologia, glottodydaktyka, socjolingwistyka, badania nad językami migowymi, fonetyka i fonologia, teoria przekładu czy komunikacja międzykulturowa. Po 15-20-minutowym wystąpieniu każdego z uczestników nastąpiła dyskusja, podczas której odpowiedzieli oni na pytania, a także spostrzeżenia i uwagi słuchaczek i słuchaczy. Referaty zaprezentowane w trakcie XIII i XIV edycji Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji „Język w Poznaniu” zostaną opublikowane w najnowszym tomie pokonferencyjnym.

I Dzień Kół Naukowych UAM

W dniu 8 kwietnia 2022 roku w Collegium Maius (budynek Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej) odbył się I Dzień Kół Naukowych UAM, w którym wzięły udział reprezentantki naszego koła – Natalia Wilk (przewodnicząca), Wiktoria Sokół (zastępczyni przewodniczącej) oraz Klaudia Jur i Justyna Maksymowicz (członkinie KNG). Ubrane były w ludowy strój kobiecy Dirndl, noszony w południowych Niemczech. Zaprezentowały one działalność naszego koła naukowego. Nasi goście mieli okazję wziąć udział w krótkich warsztatach pisania pismem neogotyckim oraz obejrzeć wydane do tej pory 10 tomów pokonferencyjnych „Języka w Poznaniu” (kolejne dwa tomy zostały wydane w formie elektronicznej). Wydarzenie to umożliwiło nam zdobycie wielu wartościowych kontaktów oraz wymianę doświadczeń z przedstawicielami innych kół naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie przedświąteczne

W piątek 10 grudnia 2021 roku odbyło się coroczne przedświąteczne spotkanie sekcji lingwistycznej Koła Naukowego Germanistów, w którym wzięli udział zarówno Opiekunowie sekcji lingwistycznej KNG – dr Violetta Frankowska oraz dr Miłosz Woźniak, jak i zarząd naszego koła oraz wszystkie osoby je tworzące. Podczas spotkania wysłuchaliśmy prezentacji na temat tradycji bożonarodzeniowych w Szwajcarii oraz ciekawostek związanych z pismem neogotyckim – Sütterlin i Kurrentschrift. Obejrzeliśmy również memy przygotowane przez członkinie naszego koła i posłuchaliśmy kolęd w języku niemieckim. Tego dnia nie mogło zabraknąć również utworów zespołu „Rammstein”.

Spotkanie powtórkowe

W piątek 4 lutego 2022 roku zorganizowaliśmy spotkanie powtórkowe przed sesją egzaminacyjną z przedmiotu „Składnia Języka Niemieckiego”. W trakcie spotkania powtórzyliśmy podstawowe pojęcia z zakresu składni oraz wspólnie rozwiązaliśmy przygotowane na ten dzień ćwiczenia. Chcielibyśmy bardzo podziękować Wam za czynny udział i już dziś zaprosić na kolejne spotkania organizowane przez KNG. Mamy nadzieję, że niedługo znów się zobaczymy!