SL KNG — kim jesteśmy?

Z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021 chcemy w kilku zdaniach przedstawić się nowym studentom i opowiedzieć o naszej działalności w Instytucie Filologii Germańskiej UAM.

Serdecznie witamy w murach IFG!

SL KNG przy IFG UAM to Sekcja Lingwistyczna Koła Naukowego Germanistów. Jesteśmy kołem, którego centralnymi punktami zainteresowań i działalności są językoznawstwo oraz to, co dotyczy języka. Interesują nas zatem gramatyka opisowa języka niemieckiego, gramatyka praktyczna, historia języka, socjolingwistyka, lingwistyka tekstu i inne obszary nauki powiązane z językoznawstwem.

W IFG UAM działamy już od ponad dekady i jesteśmy cały czas aktywni. Spotkania koła odbywają się raz w miesiącu i dotyczą zarówno omawiania spraw bieżących, jak i planowania wydarzeń mających się odbyć w przyszłości. Najczęściej spotykamy się w przerwie między zajęciami, albo po zajęciach — terminy i godziny zależą od nas 🙂

Gdy mowa o działalności koła, należy wskazać na trzy najważniejsze filary:

1. filar naukowy (to wykłady otwarte dla społeczności Instytutu oraz spotkania tematyczne członków koła zwane Wieczorkami Językoznawczymi)
  2. filar konferencyjny i konkursowy (każdego roku organizujemy ogólnopolską językoznawczą studencko-doktorancką konferencję naukową JĘZYK W POZNANIU  klik oraz konkurs z języka niemieckiego dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych JĘZYK NIEMIECKI W POZNANIU)
  3. filar korepetycji i współpracy ze studentami IFG (organizujemy i prowadzimy dla studentów i studentek IFG korepetycje z gramatyki opisowej języka niemieckiego oraz gramatyki praktycznej języka niemieckiego i konwersacji).

Co roku także organizujemy krótkie spotkania świąteczne. Członkowie koła biorą udział w podróżach studyjnych, wspomagają inne wydarzenia odbywające się na naszym wydziale oraz uniwersytecie a także mają realny wpływ na to, co dzieje się w kole.

Cieszymy się, kiedy propozycje aktywności koła lub pomysły pochodzą od Was. Cenimy Wasze zdanie i zawsze bierzemy je pod uwagę. W kole panuje przyjazna atmosfera, więc nie ma powodów do obaw. Nie przeprowadzamy też rozmów kwalifikacyjnych ani testów znajomości języka. Ponadto do koła możecie wstąpić w dowolnym momencie! Należy wspomnieć, że do aktywności członków koła należą także spotkania integracyjne poza murami Collegium Novum — obecnie z uwagi na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywają się przy zastosowaniu platformy MS Teams.

Sekcja Lingwistyczna Koła Naukowego Germanistów funkcjonuje także na Facebooku — tam pojawiają się najświeższe informacje dotyczące naszych działań oraz wydarzeń, które organizujemy. Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a klik

Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi SL KNG, gwarantujemy, że będzie to mile i dobrze spędzony czas 🙂

W razie pytań zachęcamy do kontaktu poprzez fb, a także maila kng@amu.edu.pl

Do zobaczenia!